MZK Zielona Góra/skm zielona góra/szybka kolej miejska/transport/ZCK/Zielonogórskie Centrum Komunikacyjne

Zielonogórskie Centrum Komunikacyjne

W Zielonej Górze brak jest centrum komunikacyjnego- intermodalnego węzła komunikacyjnego łączącego wszystkie rodzaje transportu zbiorowego, znanego choćby z Rzeszowa. W Zielonej Górze funkcjonują 3 oddalone od siebie o kilometr dworce- prywatnej komunikacji podmiejskiej pod wiaduktem na ul. Sulechowskiej, dworzec PKS oraz dworzec PKP. Dworce PKS i PKP są omijane przez komunikację miejską, brak jest możliwości przesiadki „drzwi w drzwi”.

Warto zaproponować nowoczesne Centrum Komunikacyjne dla Zielonej Góry, spinające w jedno i kolej dalekobieżną i regionalną, komunikację autobusową PKS oraz komunikację miejską (jeden przewoźnik- MZK). Przewidziano także tutaj końcowy przystanek Szybkiej Kolei Miejskiej, jeśli miasto zdecydowałoby się na reaktywację dawnego połączenia kolejowego do południowych i zachodnich dzielnic miasta.
Propozycje ZCK- poniżej. Unia Europejska silnie wspiera inwestycje w intermodalne centra komunikacji zbiorowej, miasto może liczyć na otrzymanie dofinansowania do takiej inwestycji.

(opr. na podstawie mapy i fotomapy UM Zielona Góra)
Rys. Cały układ komunikacji miejskiej wraz z linią SKM i jej przedłużeniem po śladzie dawnych bocznic kolejowych do nowego centrum handlowego w Polskiej Wełnie- wstępny szkic.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s